Mikołaj Mzurowski w 1393 roku ufundował drewniany Kościół Parafialny w Rudołowicach, który w 1446 roku oddano pod opiekę Zakonu Kanoników Regularnych Grobu Jerozolimskiego – Bożogrobcom. Sprawowali nad nim pieczę do XVIII wieku.
Okres ten obfitował w tragiczne wydarzenia: w latach 1623-1624 w czasie najazdów tatarskich doszczętnie spalono kościół, wzięto w jasyr księdza wikarego Stanisława Radziejowicza.
W 1646 roku ksiądz proboszcz Marcin z Brzeska wybudował nową świątynię, stanowiącą prezbiterium dzisiejszego kościoła. W 1763 roku pożar zniszczył plebanię. W płomieniach zginął ksiądz wikary Walerian Ziębowicz, spłonęły księgi metrykalne, które odtworzył na podstawie zeznań wiernych i ocalałych fragmentów ksiądz proboszcz Konstanty Leszczykiewicz, Stróż Grobu Jerozolimskiego. Ostatnim proboszczem Zakonu Bożogrobców był ksiądz Adam Sopoćko, który sprawował swoją godność w latach 1775- 1804.
Pierwszy proboszczdiecezjalny – ksiądz Ludwik Olszański pełnił swoją funkcję do 1824 roku. Przez następne 29 lat proboszczem naszej parafii był ksiądz Walenty Włoszczański. W latach 1855-1894 godność tę pełnił ksiądz Aleksander Zacharski, który zasłynął w powiecie i kraju jako prekursor lecznictwa homeopatycznego. Jego następca ksiądz Feliks Stelcel- piastował obowiązki proboszcza do 1910 roku. W1894 r. wspólnie z Komitetem Parafialnym odnowiono wnętrze kościoła i przebudowano budynki gospodarcze.
W 1899r. powstał projekt przebudowy kościoła .W tym czasie pracami Komitetu Kościelnego kierował pan Władysław Górski, a po jego śmierci w 1903 roku obowiązki te przejął pan dr Aleksander Janowicz profesor Uniwersytetu Lwowskiego – właściciel Rudołowic. W tym też roku poświęcono nowy cmentarz. Utworzono go z wydzielonych po połowie parcel dworskiej i kościelnej. W latach 1903- 1905 rozbudowano kościół. Z cegły pozostałej z prac budowlanych powstała murowana dzwonnica oddana do użytku w 1905r, tym samym, w którym otwarto w Roźwienicy kaplicę p.w. N.M.P. .Niepokalanie Poczętej.
W 1910 r. probostwo otrzymał ksiądz Stanisław Lechicki, który zmarł 15 kwietnia 1954 r. i został pochowany na cmentarzu w Rudołowicach. Podczas jego działalności sprzedano pola plebańskie, a za uzyskane pieniądze odnowiono ołtarze i wybudowano plebanię.
W czasie II wojny światowej parafianie zaopatrywali żołnierzy w odzież cywilną, natomiast proboszcz Stanisław Lechicki i ksiądz wikary Stanisław Pyrkosz na plebanii prowadzili tajne nauczanie dzieci i młodzieży. W 1941 roku Niemcy zabrali dzwony. Zostały ponownie odlane i zawieszone 8 maja 1945 roku w dniu zwycięstwa nad Niemcami. Opatrzono je imionami oraz napisami:
„Maria” – Mario Królowo Polski Błogosław Ojczyźnie Naszej.
Rudołowice R. P. 1945.
foto: dzwon MARIA
„Stanisław”- W dniu zwycięstwa nad Niemcami 8 maja 1945
Parafianie Rudołowic ofiarowali ten dzwon kościołowi
za Ks. Proboszcza Stanisława Lechickiego i
Ks. Wikarego Stanisława Pyrkosza.
Niech głos mój przenika do serca grzesznika.
foto: dzwon STANISŁAW
Sygnaturka na wieży nosi imię Mikołaj.
foto: wieża z sygnaturką
W roku 1954 proboszczem został ksiądz Andrzej Piasecki, który przeszedł na emeryturę w 1982 roku. Za zgodą Kurii Biskupiej sprzedano po księdzu Lechickim duże 30 ha gospodarstwo, a za uzyskane fundusze ogrodzono cmentarz, ogród przy kościele i plebanii, kupiono nowe tabernakulum, ławki i organy. W 1958 roku Dekretem Ks. Biskupa Ordynariusza wprowadzono drugi odpust „Najświętszego Serca Jezusowego”, natomiast robotnicy ufundowali ze swych składek naturalnej wielkości figurę Serca Pana Jezusa. W 1981r. rozpoczęto budowę domu katechetycznego w połączeniu z wikarówką.
Od 1982 r. funkcję proboszcza piastuje ksiądz Bernard Guzy.
W tymże roku w Roźwienicy przebudowano dom S. S. Zakonnych i ochronkę na kościół. W latach 1984- 1987 został wybudowany kościół w Bystrowicach i poświęcony w 1987 r. przez Księdza .Biskupa Ignacego Tokarczuka. W 1991 rozpoczęły się prace remontowe i konserwatorskie w Kościele Parafialnym w Rudołowicach. Wymieniono więźby dachowe na całym dachu, pokryto dach i wieżyczkę nową blachą, zaizolowano fundamenty, odprowadzono wodę deszczową, wymieniono instalację elektryczną i radiową .Wymieniono tynki wewnętrzne i zewnętrzne, położono nową, marmurową posadzkę z izolacją i dociepleniem. Powstała też z prawej strony kościoła nowa zakrystia. W 1998 roku dokonano konserwacji ołtarzy. Fundatorami wszystkich prac byli parafianie z Rudołowic. Główne remonty zakończono w 2000 roku. W jesieni 2004 roku wyremontowano dzwonnicę, odnowiono i zainstalowano do dzwonów napęd elektryczny.
foto: wyremontowana dzwonnica